Aplikacija Anki ima več vrst kartic, ki jih lahko s pridom izkoristimo. To naredimo tako, da kliknemo siv kvadratek na desni strani Type. Odpre se nam okno z različnimi karticami.
V tej objavi bova predstavila tri vrste nama najbolj zanimivih in uporabnih kartic. To so: Basic, Basic (type in the answer) in Cloze.
Basic
Basic oziroma osnovna kartica je v bistvu tista, ki nam jo program prednastavi, ko ga začnemo uporabljati. Je enaka fizično izdelani kartici, kjer imamo na eni strani vprašanje in na drugi odgovor. Je odlična izbira, če z Anki šele začenjate ali tudi kasneje na vaši poti.
Ko je izbran type basic, moramo v programu vpisati sprednjo stran in zadnjo stran kartice. Tako izgleda kartica med izdelavo:
Tako pa izgleda kartica med ponavljanjem:
Basic (type in the answer)
Odlična izbira za kratke, enobesedne odgovore ali letnice je vrsta kartice, kjer odgovor ne ponovimo le v mislih in potem izberemo, če smo ga prav odgovorili, ampak možnost, kjer moramo ta odgovor tudi vpisati. Kartica med izdelavo izgleda enako kot izdelava osnovne kartice:
Med ponavljanjem pa pod vprašanjem dobimo okno, kamor lahko vpišemo svoj odgovor.
Cloze
Ena izmed zelo zanimivih kartic, ki nam lahko prihrani ogromno časa med izdelavo pa je tip kartice cloze. Takšna kartica izgleda kot preverjanje znanja, kjer dopolnjujemo stavke. Med izdelavo dobimo dve okni. V prvo vpišemo naš stavek, v ekstra okno pa lahko vpišemo kakšne dodatne informacije kot je slika ali citat, ki nam lahko pomagata pri pomnjenju. To okno bo vidno šele, ko že odgovorimo na kartico. Ampak za naše osnovno delo bo dovolj, da izpolnimo le zgornje okence text.
Ko stavek vpišemo, moramo določene besede skriti. To storimo tako, da označimo besedo z miško in nato izberemo drugi znak z desne, ki ima ob [..] dodan tudi + (ali uporabimo bližnjico ctrl + shift + c). Tako dobimo prvo skrito besedo, v našem primeru je to Slovenije, ki je zdaj zapisana v oklepaju in ima pred imenom c1. Zdaj enako naredimo z besedo Ljubljana. Če zopet izberemo [..] s plusom, potem se bo v oklepaju pojavil c2. Toliko kot je različnih oznak c, toliko novih kartic smo naredili.
Če je c1 skrit:
Če je c2 skrit:
To je zelo enostaven način za izdelavo obratnih kartic, ki imajo mnogo prednosti pri pomnjenju novih informacij in povezav.
Na ta način lahko dodamo tudi več kartic in nadaljujemo z označevanjem (c3, c4,..). Program bo vedno pokazal le eno vrsto c. Na primer le c1, ostali c ostanejo skriti. Lahko seveda tudi skrijemo več elementov naenkrat, tako da izberemo skrajno desno oznako, ki nima + (ali bližnjica ctrl + shift + alt + c). S tem dobimo spodnji primer:
Obe besedi sta označeni s c1, kar pomeni, da smo ustvarili le eno kartico, ki skrije oba elementa naenkrat. Tako izgleda kartica med ponavljanjem:
Za naš primer to ni pretirano koristno, vendar boste med učenjem srečali mnogo primerov, kjer vam bo takšen način prišel prav.
Midva sva največkrat uporabljala kartice tipa basic ali cloze. Katere vrste kartic pa so vaše najljubše za učenje z Anki? 🎓